Školní knihovna

DĚJINY PRO NEJMLADŠÍ ČTENÁŘE

Rádi bychom Vám představili tituly ze série knih Dějiny pro nemladší. Již podle názvu je zřejmé, že knihy jsou určeny pro děti předškolního věku a začínající čtenáře. Knihy obsahují krásné obrázky a minimální množství textu. Jsou psané pomocí jednoduchých, krátkých vět, formou pohádky. Jsou tedy velmi čtivé, poutavé a zároveň naučné. Doporučujeme již pro děti od dvou až tří let.

POHÁDKA O BRUNCVÍKOVI

Tato pohádka vypráví o králi Bruncvíkovi, který vyrazil na do světa. Během cesty zažil spoustu úspěchů i neúspěchů. Než se vrátil v pořádku domů, ztroskotal na Jantarové hoře, letěl v drápech obrovského ptáka, bojoval s drakem a vysloužil si kouzelný meč. A co je nejdůležitější? Podle pověsti získal Čechům do znaku lva.  

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-bruncvikovi/

POHÁDKA O KRÁLI KARLOVI

Příběh vypráví o tom, jak se z malého chlapce jménem Karel stal nejslavnější český král Karel IV. Dočtete se například o tom, jak král sbíral zkušenosti po celém světe, unikl pirátům, bojoval v bitvách, vybudoval nový hrad a také nejpevnější most, který v Praze stojí dodnes. 

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-krali-karlovi/

POHÁDKA O HORYMÍROVI

Další kniha ze série knih Dějiny pro nejmladší nese název Pohádka o Horymírovi. Kníže Křesomysl nade všechno miloval zlato. Všichni v jeho zemi nedělali nic jiného, než že hledali zlato. Neměli kvůli tomu čas na jinou práci, a tak se nikdo nestaral o dobytek, nesklízel obilí a země chátrala. Tento přístup se nelíbil Horymírovi a šel si stěžovat k samotnému knížeti. Ten se ale rozzlobil, a dokonce chtěl Horymíra za jeho činy popravit. Horymírovi se však díky jeho věrnému koni Šemíkovi podařilo uniknout.

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-horymirovi/

POHÁDKA O CYRILOVI A METODĚJOVI

Dříve lidé chodili prosit o pomoc duchy, víly a skřítky. Ti toho však měli až nad hlavu a nestíhali plnit všechna ta lidská přání. Jednoho dne do naší země přišli kněží, kteří nabádali občany ke křesťanství. Jenže kněží nemluvili řečí obyčejných lidí a rozuměl jim pouze tehdejší panovník Rostislav. Avšak ani Rostislavovi se muži moc nelíbili, do všeho mu mluvili a chtěli o všem rozhodovat. Zavolal si tedy na pomoc Cyrila a Metoděje, dva bratry z řecké Soluně. Cyril a Metoděj dorazili na Velkou Moravu, vyhnali pohanské bohy a začali psát a kázat ve slovanském jazyce. Lidé v Čechách jim porozuměli a přestoupili na křesťanskou víru. Představte si, že si jejich příchod připomínáme dodnes a dokonce jsme na jejich počest ustanovili i státní svátek. Víte, kdy slavíme svatého Cyrila a Metoděje?

 https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-cyrilovi-a-metodejovi/

POHÁDKA O HUSITECH

Další kniha se nazývá Pohádka o husitech a je určena opět pro nejmladší čtenáře. Příběh vypráví o tom, kdo to byli husité a křižáci, jak vypadali, jaké měli zbraně. Proč se dali do boje a jak to celé mezi nimi dopadlo. Také se v knize dozvíte o dvou slavných mužích té doby o Janu Husovi a Janu Žižkovi. 

https://seifertova.cz/produkty/684/

POHÁDKA O LOVCÍCH MAMUTŮ

Kniha s názvem Pohádka o lovcích mamutů obsahuje na každé stránce krásné ilustrace. Zároveň na každé straně najdeme krátký text, který je psaný jednoduchou formou pro nejmenší čtenáře. Komentáře jsou tentokrát umístěny v bublinkách, které přiblíží dětem příběh zábavněji. Pohádka vypráví o našich praprapra… babičkách a prarapra… dědečcích. Dočteme se tedy o našich předcích a o tom, jak si tito lidé například obstarávali potravu, lovili mamuty, rozdělávali oheň a malovali po stěnách jeskyně.

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-lovcich-mamutu/

POHÁDKA O JANU AMOSU KOMENSKÉM

V pohádce o Janu Amosu Komenském se dočteme o tom, jak Jan Amos Komenský začal bojovat proti zlu formou knih. Žil totiž v době, kdy vládl ne příliš moudrý císař Ferdinand II. Všichni ho museli poslouchat, a když tomu tak nebylo, zavřel je do vězení nebo dokonce popravil. Lidé se začali bouřit, chtěli mít právo rozhodovat si o některých věcech sami. Tento spor vedl dokonce až k třicetileté válce, pro Čechy však nedopadla moc dobře. Jan Amos Komenský válku rád neměl, po jejím konci musel dokonce opustit Čechy a odejít do exilu.

Byl však velmi moudrý a nevzdával se, začal psát vzdělávací knihy o zvířatech, rostlinách, strojích, a především o lidech. Věděl, že děti si raději hrají než se učí, a tak psal takové učebnice, které děti bavily. Vymyslel takový způsob učení, že škola začala děti bavit. Od té doby se lidé více vzdělávali a nedohadovali se kvůli hloupostem. A ti, kdo hlouposti říkali, to měli v životě těžší a těžší. Což platí bezpochyby dodnes…

https://seifertova.cz/produkty/hezka-pohadka-o-janu-amosu-komenskem/

POHÁDKA O PRAOTCI ČECHOVI A TĚCH DALŠÍCH

Víte, proč si říkáme Češi? Víte, kdo nás to vlastně přivedl právě do Čech a dal příkaz k zabydlení té naší krásné kotliny? Nevíte?

A co třeba něco o tom, jak to bylo s Libuší a Přemyslem Oráčem, Tetou, Kazi a Bivojem, a Dívčí válkou? Že jste to ještě neslyšeli? Nebo, že už si to nepamatujete?

Ale to vůbec nevadí, alespoň máte důvod otevřít následující krásnou knížku… Autorka Lucie Seifertová nám ve své knize O praotci Čechovi a těch dalších vypráví na čtyřiceti celoobrázkových stránkách příběhy právě na toto téma. Kniha je určená pro nejmladší čtenáře, je velmi vtipná a zároveň naučná.

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-praotci-cechovi-a-tech-dalsich/

POHÁDKA O ČESKOSLOVENSKU

Pohádka o Československu vypráví pomocí ilustrací, krátkých textů a zábavných komentářů příběh o Habsburské říši, panovníkovi Františku Ferdinandovi I., o válce a legionářích anebo také o samotném vzniku Československa a prezidentovi Masarykovi. 

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-ceskoslovensku/

POHÁDKA O KRÁLI JIŘÍM Z PODĚBRAD

Pohádka o králi Jiřím z Poděbrad vás seznámí s jedním z našich nejlepších panovníků. Byl to velmi prohnaný a mazaný vládce. Snažil se, aby všude zavládl mír, víte, že je autorem myšlenky sjednocené Evropy. Jeho poddaní ho považovali za velmi dobrého krále, který uměl urovnat každou hádku a ze zničené země vytvořil bohaté království… 

https://seifertova.cz/produkty/pohadka-o-krali-jirim-z-podebrad-2/