Naše škola
ČŠBH Ženeva poskytuje výuku českého jazyka, literatury a českých reálií v souladu s českými učebními osnovami dětem od 3 do 15 let. Výuka je koncipována jako doplněk ke každodennímu vzdělávání, které děti českého původu získávají ve švýcarských, francouzských nebo mezinárodních školách. Kromě pravidelné výuky pořádá škola řadu kulturních a společenských akcí pro děti krajanů a jejich rodiny. Škola pod záštitou Stálé mise ČR při OSN v Ženevě je švýcarskou neziskovou asociací, která je součástí mezinárodní sítě Českých škol bez hranic a členem Komise ELCO, sdružující ženevské jazykové školy.
Výuka českého jazyka, zeměpisu a dějepisu probíhá podle vzdělávacího programu ČŠBH, který se řídí Rámcovým vzdělávacím programem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V pololetí a na konci školního roku vydává škola svým žákům osvědčení, které je ve školách v České republice uznáváno jako vysvědčení. Členství v Komisi ELCO opravňuje ČŠBH Ženeva nechat svým žákům připsat známku z českého jazyka na švýcarské vysvědčení. Na školní výuku v základní škole (ZŠ), které se účastní děti od 6 do 15 let, připravuje žáky od 3 let předškolní výchova (MŠ). Organizujeme každý čtvrtek i miniklubík pro rodiče a děti do 3 let, ve kterém se děti učí navazovat kontakty se stejně starými vrstevníky, učí se české písničky, říkají si české pohybové básničky a hrají si v češtině.
Žáci se scházejí v prostorách École Chrétienne Timothée, Ch. François-Lehmann 18A, CH-1218 Grand-Saconnex každou středu, kromě prázdnin kantonu Ženeva. Výuka ve třídách základní školy probíhá vždy od 14:10 do 18:20 hod, v nejmladší předškolní skupině a v nultém ročníku od 14:10 hod do 17:20 hod.
Výuka je doplněna rozmanitým nadstavbovým programem, na kterém se podílejí i ostatní České školy bez hranic: Evropský den jazyků, Noc s Andersenem, Světový den životního prostředí, Čtení pomáhá, literární a výtvarné soutěže, olympiády v českém jazyce, překladatelské soutěže a další.
Každoročně věnuje škola část svých výukových aktivit projektům k významným výročím, na nichž pracují žáci napříč všemi věkovými skupinami a v úzké spolupráci s ženevskou Stálou misí ČR při OSN, krajanským spolkem Pohoda a Besedou Slovan Ženeva i dalšími krajanskými spolky a subjekty v České republice i zahraničí, pravidelně škola žákům zprostředkuje výukové projekty společnosti Post Bellum.
S cílem rozšiřovat povědomí o české kultuře, historii, současném dění v ČR, tradicích a zvycích pořádá ženevská škola akce pro žáky školy, jejich rodiny i mimoškolní početnou českou komunitu ve Švýcarsku a v sousedních oblastech Francie. Ročně organizuje škola několik divadelních představení a koncertů českých umělců, naučných vycházek či besed s osobnostmi české kultury. Mezi již tradiční akce školy patří mikulášská besídka, lampionový průvod, masopustní rej masek, besídka pro rodiče a další. Škola spolupracuje také s ženevskými státními školami, jejichž žáky a učitele seznamuje prostřednictvím divadelně-literárních aktivit s českým jazykem a kulturou.
Škola nabízí také individuální doplňující kurzy češtiny a komunikační kroužek pro děti od 6 let, kurz češtiny pro dospělé nebo pravidelná kreativní sobotní dopoledne s češtinou a miniklubík pro rodiče s dětmi. Doplňkové kurzy a kroužky jsou otvírány každoročně pouze v případě dostatečného zájmu.